艺术品展示 / 油画
《卖桔子的犹太妇女》【Jewish Woman with Oranges】

名家名作

《卖桔子的犹太妇女》
IQ Artis.cn收集整理,点击图片可查看高清大图

档案记录

画作名称:

Żydówka z pomarańczami

中文名称:
卖桔子的犹太妇女
画 家:
Aleksander Gierymski
作品年份:
1880 - 1881 年
原作材质:
布面油画
画作尺寸:
65 x 54 cm
馆藏链接:
华沙国家博物馆(The National Museum in Warsaw)
备注信息:

       Jest to jeden z niewielu obrazów, który podobał się samemu autorowi, zwykle bardzo krytycznemu wobec swojej twórczości. W liście do przyjaciela, Prospera Dziekońskiego, Gierymski pisał: „Za to Żydówka… była może najlepszym obrazem (…) diablo plastyczna i kolorowa. Być może że przesadzam – ale w każdym razie, jeżeli kiedy na serio powrócę do malarstwa, to dla mnie pozostaną tylko duże i średnie figury – nic z pejzażu”.

       Żydówka z pomarańczami zachwyca realizmem. Przejmująca jest twarz kobiety – zrezygnowanej, zmęczonej życiem i udręczonej nędzą. Aleksander Gierymski rzadko zajmował się portretem. Żydówka jest dziełem odosobnionym na tle jego ówczesnych obrazów, głównie widoków miasta z rodzajowym sztafażem. Tym bardziej niezwykłe jest doskonałe oddanie emocji modelki. Sam artysta w tym czasie także cierpiał niedostatek, a jego twórczość w rodzinnym mieście spotkała się z niezrozumieniem. Zarzucano mu, że koncentruje się na tematach banalnych, zamiast szukać natchnienia w historii.

       Aleksander Gierymski, młodszy brat Maksymiliana, urodził się w Warszawie i przez całe życie był z nią emocjonalnie związany, choć studiował i mieszkał za granicą. W 1879 roku, po powrocie ze studiów w Monachium, Gierymski miał zamiar pozostać w Warszawie na dłużej. Pragnął tutaj rozwijać swoją karierę artystyczną. W poszukiwaniu inspiracji przemierzał ulice. Bardziej niż eleganckie rejony Krakowskiego Przedmieścia i Łazienek, interesowały go dzielnice nędzy – Powiśle i Stare Miasto. Jego szkicownik szybko zapełnił się scenami z życia miasta, widokami placów, brzegów Wisły, portretami handlarek, piaskarzy, rybaków; tak powstała wyjątkowa kronika stolicy. Wiele z tych rysunków ukazało się na łamach warszawskich gazet („Tygodnika Powszechnego”, „Tygodnika Ilustrowanego”, „Wędrowca” i „Kłosów”), dla których Gierymski pracował jako ilustrator. Artysta nie porzucił jednak malarstwa. W tym czasie stworzył kilka dzieł przełomowych dla swojej twórczości, nazywanych później obrazami warszawskimi. Między innymi właśnie Żydówkę z pomarańczami.

       Bezpośrednią inspirację zaczerpnął z fotografii Konrada Brandla, wykonanych w atelier przy Nowym Świecie. Na podstawie zdjęć powstało kilka rysunków i co najmniej trzy obrazy olejne o podobnym temacie. Jeden z nich – Żydówka z cytrynami (dziś w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach) – utrzymany jest w trochę innej, oszczędnej, brązowo-szarej tonacji. Różni się on nieco od późniejszej wersji – w kompozycji w zbiorach MNW jest więcej przestrzeni, światła i koloru. Dlaczego Gierymski powtarzał kilka razy ten sam motyw? Z pewnością nie dla zysku. Artysta szukał idealnego ujęcia tematu, perfekcyjnego doboru środków malarskich i technik. Wytrwale eksperymentował. W jego spuściźnie nie sposób znaleźć dwóch takich samych obrazów.

       Nie sposób pominąć wojennych losów Pomarańczarki. Od 1928 roku dzieło znajdowało się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Gdy wybuchła wojna, obraz razem z innymi spakowano do skrzyń i zamknięto w magazynie. Dyrektor Lorentz widział te skrzynie jeszcze podczas powstania warszawskiego, ale po jego powrocie do Warszawy, w styczniu 1945 roku, obrazu już nie było. Wydawało się, że został bezpowrotnie utracony. Nieoczekiwanie odnaleziono go w 2010 roku w niemieckim domu aukcyjnym w Buxtehude pod Hamburgiem. Identyfikacji dokonano na podstawie przedwojennych zdjęć, przechowywanych w zbiorach MNW. Staraniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji PZU dzieło powróciło do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie poddano je gruntownej konserwacji. Dziś stanowi ozdobę Galerii Sztuki XIX Wieku.

     

    百度翻译:http://fanyi.baidu.com

       For more than sixty years, Jewish Woman with Oranges – one of Aleksander Gierymski’s masterworks – was listed among the Polish works of art to have been lost during the Second World War. Residing today in the National Museum in Warsaw, the painting had gone missing after the failure of the Warsaw Uprising of 1944, as Nazi soldiers destroyed and looted works of art en masse.

       The recovery of Gierymski’s painting from a German auction house in 2010 was a momentous event. The efforts of the Polish Ministry of Culture and National Heritage to reclaim the canvas lasted nearly a year. It was no easy task – German law offered no legal recourse for a rightful owner to regain a stolen work after such a long, uninterrupted period in other hands. Consequently, Poland was forced to buy back Jewish Woman with Oranges, with the PZU Foundation bankrolling the purchase and covering the costs of the painting’s restoration.

       The recovered painting was in very poor condition and returning it to its former glory took many months of meticulous work. Today, Jewish Woman with Oranges once again glows with its clear colours and a sense of depth, air and light fill the landscape depicting Warsaw’s Powiśle district. The poor, life-weary woman stands with baskets of oranges in her hands hoping to sell but a few. Her once-beautiful face, wrinkled by time, sadness and resignation, still reflects a human dignity that refuses to succumb to life’s misfortunes.

     

    百度翻译:http://fanyi.baidu.com

 

Appreciate

我要抨击

请使用邮件留言,mail:[email protected]

我要赞誉

请使用邮件留言,mail:[email protected]