艺术品展示 / 蛋彩画
《“儿童姿势”系列的绑架公主(逃脱)》【Porwanie królewny (Ucieczka) z cyklu "Z dziecięcych póz"】

名家名作

《“儿童姿势”系列的绑架公主(逃脱)》
IQ Artis.cn收集整理,点击图片可查看高清大图

档案记录

画作名称:

Porwanie królewny (Ucieczka) z cyklu "Z dziecięcych póz"

中文名称:
“儿童姿势”系列的绑架公主(逃脱)
画 家:
Witold Wojtkiewicz
作品年份:
1908 年
原作材质:
蛋彩画,帆布
画作尺寸:
77 x 90 cm
馆藏链接:
华沙国家博物馆(The National Museum in Warsaw)
备注信息:

       W 1908 roku, być może pod wpływem pogarszającego się stanu zdrowia, Wojtkiewicz zaczął tworzyć w gorączkowym napięciu, bez chwili odpoczynku, jak gdyby w przeczuciu zbliżającej się śmierci. W niemal obsesyjnym zapamiętaniu penetrował mikroświat dziecięcych przeżyć i pragnień, dostrzegając w nim archetypiczne wzorce zdolne odsłonić pierwotny, zagubiony w procesie dojrzewania sens ludzkiego życia.    Powstały wówczas dwa cykle obrazów zatytułowane "Z dziecięcych póz" i "Ceremonie", wprowadzające widza w utopijną krainę, w której, tak jak w marzeniach dziecka, swobodnie splata się fantazja i rzeczywistość. Nie jest to jednak wizja radosnego, beztroskiego dzieciństwa, mali bohaterowie tych dzieł wydają się naznaczeni nieusuwalnym piętnem smutku i melancholii. Obrazy tworzące cykl "Z dziecięcych póz" nie tworzą fabularnej sekwencji, nie łączy ich tożsamość bohaterów ani scenerii.
       Aluzyjne w sposobie sugerowania znaczeń wyobrażenia dramatu porzuconej kobiety z dziećmi-lalkami (Rozstanie), zmysłowej namiętności kochan-ków (W otchłań), instynktu agresji (Bajka) czy walki (Turniej) Wojtkiewicz przenosi w irrealny świat, w którym role osób dorosłych odgrywają dzieci i ich ożywione zabawki. Każdy z tych obrazów zdaje się ujawniać głęboko skrywane w podświadomości pragnienia i namiętności, które - w myśl rozpowszechnionej w epoce modernizmu teorii Freuda - kiełkują już w psychice dziecka. Ich symboliczną wymowę współtworzy wyraźnie rozbrzmiewający dysonans między niewinnością dziecięcej natury a egzystencjalnym wymiarem rozgrywających się na płótnie dramatów.
       "Porwanie królewny" przywodzi na myśl tradycyjny schemat sceny ucieczki kochanków. Spięty do skoku konik unosi w dal dziewczynkę-królewnę i jej bosonogiego rycerza. Dzieci bez żalu porzucają smutny ogród, w którym kwitną wątłe, rachityczne rośliny. Uciekinierów bezskutecznie usiłuje powstrzymać para staruszków nadbiegających od strony białego dworku. W kontekście całego cyklu "Z dziecięcych póz" ich ucieczka w nieznane jawi się jako konsekwencja niezaspokojonej potrzeby swobody, pragnienia przygody i wyrwania się z ciasnego kręgu codziennych domowych spraw. Również sceneria obrazu to rzeczywistość oglądana oczyma dziecka, wszystko wydaje się w niej możliwe, a zarazem jest umowne i sztuczne - rośliny rosną w doniczkach wkopanych w ziemię, galopujący rumak, dziwnie podobny do drewnianej zabawki, jak gdyby zastygł w bezruchu, wznie¬siony ponad ziemią.
       Obrazy tworzące cykl "Z dziecięcych póz" zostały wykonane w technice tempery, która nadaje płótnom matowość tonu, doskonale odpowiada predylekcji Wojtkiewicza do barw stłumionych, jak gdyby spłowiałych, tworzących harmonię o subtelnej gradacji odcieni. Tony szaroperłowe, blade zielenie, opalizujące biele i szarości, rdzawa, zgaszona czerwień są najczęściej zestawiane, na zasadzie kontrastu, z aksamitną czernią lub brązem. Tę wyszukaną gamę wzbogacają drobne akcenty żywszych barw: ciemnego błękitu, żółcieni lub szafiru.

     

    百度翻译:http://fanyi.baidu.com

       请补充。

     

 

Appreciate

我要抨击

请使用邮件留言,mail:[email protected]

我要赞誉

请使用邮件留言,mail:[email protected]